Forum Cafeneaua Trandafirul rosu-Poze
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vara din sufletele noastre!

+4
administrator-Admin
vyky2010
viviana
anitanna
8 participanți

Pagina 38 din 40 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Lun Dec 29, 2014 4:25 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2eckvfo
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Lun Dec 29, 2014 5:01 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2uig57d
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 I3uoh2
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 B4t5k3
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 1z3s579
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2mw8nzd
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2uh8gty
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Lun Ian 05, 2015 2:27 am

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2cruc5j
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Lun Ian 05, 2015 1:50 pm

[size=30]Un ghiocel de Aurora Stef[/size]


Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Pentru-voi-un-ghiocel_14bdac7bdc0061
Doamnei,Aurora Stef,
Aleasa simtire, profunde sentimente pe care arar le mai gasesti in media contemporana.
Nu exista cuvinte mai potrivite pentru stihurile domniei – voastre decat acelea din poezia
“Un ghiocel”, pe care-mi permit sa o reproduc :


Cod:
  "Un ghiocel din alta primavara,
   Fragil si-n alb invesmantat,
   O punte  intre nea si-ntaia oara
   Ce lumea o iubeste-n infrigurat....
[size]


Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Ghiocel


[/size]
Cod:
   Un cantec clar de clopotel
   De-un inger inganat afara,
   Prelungi acorduri de mister,
   Un ghiocel din alta primavara....."
[size]


Multumiri sincere pentru clipele de desfatare oferite,
Ana si Gheorghe M
[/size]
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Mar Ian 06, 2015 5:04 am

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2yxrs4y
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Mier Ian 07, 2015 2:21 pm

În aceasta luna, în ziua a saptea, soborul Sfântului Prooroc înaintemergatorului Botezatorului Ioan.
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Saint_jean_baptisteDupă cum este obiceiul, Biserica dreptmăritoare a rânduit ca după unele mari sărbători ale Mântuitorului sau ale Maicii Domnului, în ziua care urmează praznicului să fie cinstit principalul personaj secundar al marii sărbători.
Astfel, în ziua după Botezul Domnului facem prăznuire de sfântul Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului, cel mai mare dintre profeţi, glasul care strigă în pustie "gătiţi calea Domnului", turtureaua pustiei care a binevestit primăvara harului, făclia Luminii dumnezeieşti, răsăritul ce a vestit pe Soarele Dreptăţii, ca un înger pământesc şi om ceresc, care stă la graniţa dintre cer şi pământ şi uneşte Vechiul şi Noul Testament. Trimis de Dumnezeu în deşert să anunţe vestea cea bună a venirii lui Mesia Hristosul, şi să pregătească calea lui Iisus, Ioan îşi împlineşte misiunea botezând pe Isus în apele Iordanului. De acum strălucirea lui urma să scadă, iar a Mântuitorului să crească.
Totuşi, chiar după venirea Harului şi moartea lui ca martir, Ioan Botezătorul continua să fie pentru creştini, în sens duhovnicesc, Înainte-Mergătorul Domnului. Model de înfrânare, de pocăinţă, de curăţire de patimi prin asceză şi rugăciune, iniţiator al vieţii monastice şi a celei pustniceşti, Ioan nu va înceta niciodată să fie cel care găteşte calea ce duce la Hristos.
Mai multe despre viaţa sfântului Ioan Botezătorul ne povestesc sinaxarele celorlalte sărbătoriri pe care Biserica i le-a rânduit:

Tot în această zi, s-a asezat si aducerea preacinstitei si sfintei sale mâini în cetatea împarateasca a Constantinopolului.
A doua zi după dumnezeiasca Arătare, am luat dintru început, de la Sfinţii Părinţi, să prăznuim Soborul sfinţitului Prooroc înaintemergătorului şi Botezătorului Ioan, ca unul care a fost slujitor al tainei dumnezeiescului Botez al Domnului. Şi s-a aşezat şi acest praznic pe lângă celelalte praznice ale sale, pentru a nu trece sub tăcere nici una din faptele lui minunate.
În această zi se mai prăznuieşte şi aducerea preacinstitei sale mâini la Constantinopol, care s-a întâmplat în următorul chip: Sfântul Evanghelist Luca, ajungând în cetatea Sevastiei, unde se spune că a fost îngropat trupul înaintemergătorului, şi luând de acolo mâna dreaptă a proorocului, a adus-o în cetatea lui, la Antiohia, unde prin ea s-au săvârşit multe minuni. Una dintre aceste minuni este şi aceasta: Un balaur îşi avea cuibul în preajma cetăţii Antiohiei. Pe acest balaur, locuitorii păgâni de acolo îl socoteau a fi dumnezeu şi-l cinsteau cu jertfe, în toţi anii; iar Jertfa adusă lui, era un om. Balaurul târându-se afară din cuibul său, şi arătându-se înspăimântător la vedere, căsca gura mare, lua jertfă şi o sfâşia cu dinţii.
Şi trecând timpul, a venit şi rândul unuia dintre creştini să dea pe fiica sa balaurului. De aceea tatăl fetei, alese ca jertfă, se ruga lui Dumnezeu şi sfântului Ioan Botezătorul, ca să i se izbăvească fiica de moartea cea amară. Şi i s-a luminat cugetul să facă următorul lucru: a cerut să se închine la sfânta mână a sfântului Ioan; şi în timp ce săruta mâna, el a rupt cu dinţii, în ascuns, degetul cel mare de la mâna sfântului; şi dobândind ceea ce dorea, a ieşit din biserică. Iar când a sosit ziua de jertfă şi era adunat tot poporul, a mers şi tatăl fetei ducând pe fiica sa. Şi apropiindu-se de balaur, care căsca gura şi aştepta jertfă, i-a aruncat în gâtlej sfântul deget al înaintemergătorului. Iar odată cu aceasta, balaurul a murit. Şi tatăl s-a întors acasă, cu fiica să vie, povestind minunata ei izbăvire. Iar mulţimea poporului, minunându-se de aceasta mare minune, a mulţumit lui Dumnezeu şi Sfântului Ioan, zidind o biserică mare închinata Sfântului.
Se mai spune iarăşi că la praznicul Înălţării cinstitei Cruci, era înălţată de arhiereu şi aceasta cinstită mână a Botezătorului. Şi când se înălța, uneori se desfăceau degetele, iar alteori se strângeau, şi desfacerea degetelor însemna belşug de roade, iar strângerea, lipsă şi nerodire. Pentru aceasta mulţi împăraţi, dar mai ales împăraţii Constantin şi Romano, Porfirogeneţii, care au împărăţit în anii 912-959, doreau să dobândească cinstită mână, pentru că nu cumva să ajungă acest odor în mâinile păgânilor.
Deci în vremea lor s-a făcut mutarea cinstitei mâini a Înaintemergătorului, prin diaconul Iov, de la biserica Antiohiei şi a fost adusă la Constantinopol, chiar în seara dumnezeieştii Arătări, la Vecernie, când este obiceiul să se săvârşească de către creştini Agheasma. Iar iubitorul de Hristos împărat, sărutând cu dor această sfântă mână, a aşezat-o în palatul împărătesc.Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 213qc8h
Tot în aceasta zi, pomenirea sfântului noului mucenic Atanasie cel din Atalia, care a marturisit în Smirna la anii 1700.
Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Mier Ian 07, 2015 3:11 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Sw62gw O zi frumoasa!La multi ani,Ioana,Ioan!


Ultima editare efectuata de catre anitanna-6 in Mier Ian 07, 2015 3:13 pm, editata de 1 ori
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Mier Ian 07, 2015 3:12 pm

As vrea sa se intoarca anii, iar, sa fim din nou copii unui vis,Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Bjijht Dar astazi ninge si-n zadar, pe-aceste amintiri am scris! Parfumul zilelor de altadata, s-a stins prin anii ce-au trecut…. Iubirea noastra-i condamnata, in frigul iernii, absolut! Cu mâinile-nghetate am gasit, florile albe pentru cei iubiti, Dar ei pe rând ne-au parasit, lasandu-ne in suflet dezveliti. Acum vin sarbatorile, e pace, copii azi ne canta lerui ler, Îngerii vin la casele sarace, uitate parca intr-un colt de cer! Prin stele, voci necunoscute, ne cheama catre alte galaxii… Trec parca zilele tot mai tacute, iar eu te-astept de undeva sa vii !
Daniel LucaVara din sufletele noastre! - Pagina 38 Bjijht
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Mier Ian 07, 2015 3:17 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2qu0in5
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Joi Ian 08, 2015 6:15 am

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 28jy6aoVara din sufletele noastre! - Pagina 38 16k72mhVara din sufletele noastre! - Pagina 38 24cfxis
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Joi Ian 08, 2015 6:21 am

Dora WeissMireasa pentru fiul meu
6 minute · 

Reguli noi numai pt shonei
NU MAI AU VOIE SA SE SARUTE
Stafful da mesaje mai nou sa....SE OPREASCA DIN SARUTUL LA VEDERE, Neacoperiti
Dupa ce anul trecut am asistat la adevarate terapii sexuale in grup cu icnete si gemete, fiecare in patul lui- ca numai paturi au acolo si nimc altceva pentru minte sau trup- cu craceli explicite si sex normal la paturica (ne garanteaza Oana de 14 ori!!!)….acum staful , drept pedeapsa ca Shonea nu vrea sa se bage in nici un scandal il ridiculizeaza oprindu-l din sarutul cu LOGODNICA LUI. 
Ne intrebam si noi ce soi de persiflare e asta, nu i-au luat in serios cand au devenit cuplu, cand s-au certat, cand s-au impacat, acum nici cand s-au logodit atat de original, mereu le-au stricat momentele sensibile cu materiale urate si la misto relata si tot ce au facut, acum ii iau in balon si ca …S-AU SARUTAT????
Vor scandal cu orice chip, vor cearta cu familia ei.
Au ras de mama ei ca a venit la gard, de celelalte niciodata, au facut circ cu tatal ei, acum asteapta alt circ si il monteaza impotriva lui Cristian , desi baiatul asta ii protejeaza fata in show si este cat se poate de SERIOS, deschis si dornic sa ii cunoasca familia si sa fie acceptat, dupa ce a gresit in exprimarea lui, acum vrea sa arate cine e el cu adevarat si ca sentimentele lui nu-s de joaca asa cum face Mirela sa para.
Relatia lor este cea mai urat prezentata de Mirela, mereu in deradere, mereu la urma, mereu sunt ridiculizati pentru orice ar face.
Cred ca totul se datoreaza discretiei lor , ca nu vor sa se afiseze cum fac altii, ci sa-si consolideze relatia sanatos , pe respect si dragoste.
RUsinica staffului!
Ne faceti sa ii sustinem si mai tare-daca asta e posibil Smile))


Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 10915306_1542595069316314_6792229031430322465_n

Nu-mi mai place · 
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Joi Ian 08, 2015 1:39 pm

Buna dimineata oameni frumosi!...Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Hwel2t  Azi , este o zi minunata , o noua sansa , un nou inceput ... traieste zi de zi savoarea vietii, puterea de a alege...lumineaza-ti ziua cu un zambet ... bucura-te de viata!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Joi Ian 08, 2015 3:17 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 O9h9bp  La multi ani,Ana -Maria!
Sa fii inconjurata de oameni cu suflet frumios si curat,calzi si minunati!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Joi Ian 08, 2015 10:16 pm

[size=30]Smiley[/size]





Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Smiley
Multi spun ca sunt perfect
Dar am nevoie de tine caci altfel sunt defect
Multi spun ca sunt bogat
Dar eu cersesc fericirea in patul tau sarac
Multi spun ca sunt frumos
Dar fara dragostea ta pot spune ca-s hidos
Multi cred ca sunt genial
Dar fara tine sunt doar un...un tip banal
Si multi dintre ei te vor
Sa fi jumatatea lor
I-as bate cu mana mea
Dar mana mea e prea ocupata cu mana ta
Si crede-ma nu-i usor
Sa lupt contra tuturor
Pe bune i-as injura
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 88
Dar gura mea e prea ocupata cu gura ta
Multi spun ca sunt golan
Dar cand esti tu langa mine ma simt un gentleman (yes)
Multi vor sa mi te ia
Dar chieia inimii tale i-ascunsa-n inima mea
Multi cred ca n-are rost
Dar niciodata mai sigur in viata mea n-am fost
Multi cred ca pot gandi pentru noi
Dar noi nu inseamna mai multi
Noi inseamna doar doi
Si multi dintre ei te vor
Sa fi jumatatea lor
I-as bate cu mana mea
Dar mana mea e prea ocupata cu mana ta
Si crede-ma nu-i usor
Sa lupt contra tuturor
Pe bune i-as injura
Dar gura mea e prea ocupata cu gura ta
Mana mea mana mea o tine strans pe a ta
Gura mea gura mea o saruta pe a ta
Ocupat ocupat doar cu persoana ta
Prea ocupat sa mai fac altceva (da)
Mana mea mana mea o tine strans pe a ta
Gura mea gura mea o saruta pe a ta
Ocupat ocupat doar cu persoana ta
Prea ocupat sa mai fac altceva
Si multi dintre ei te vor
Sa fi jumatatea lor.................
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 1:25 am

Ne dorim uneori, ca cineva, să ne întindă o mână şi cu zâmbetul pe faţă să ne spună : Ia-mă de mână te rog şi nu îţi fie frică, te voi însoţi când vei avea probleme, voi plânge când tu plangi, voi fi fericit dacă tu eşti fericită; voi suferi dacă vei suferi şi să ştii că întotdeauna, voi fi lângă tine pe drumul vieţii, să te ajut, întotdeauna voi avea grijă să nu cazi, ca să nu te răneşti.Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 K128b4
Sunt persoane datorită cărora zâmbim “azi”pentru că “ieri” ne-au şters lacrimile … sunt persoane de care ne va fi dor, pentru că viaţa îi poate duce departe… sunt persoane care merită mai mult decât un mulţumesc, pentru că se implică… sunt persoane care vor să ne asculte, pentru că le pasă cu adevărat… sunt persoane cu o inimă mare, pentru că au atâtea de oferit cu drag… sunt persoane a căror urmă nu se va şterge din viaţa nostră, pentru că ne-au schimbat existenţa… sunt oamenii pe care ii iubim ….desi uneori sunt departe!”..
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 2:13 pm

Poate ca va intrebati cati am am Embarassed ??Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2hxjt
Nu am 40 de ani,atunci cand ti se pare ca stii totul si ca le cunosti de-o viata?! cherry Am 70 de ani când mă simt singur și aș dori ca toți să-mi fie alături.
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2d0i45s

 Voi avea si   80 de ani când ceilalți îmi vor  povesti o întamplare din viață și ei poate ca  îmi voi da  seama că  nu mi-o  mai amintesc.
 Dar cand voi avea peste??? flower   Voi zice:
Am 100 de ani atunci când ating un obiectiv care mi se părea imposibil. Și sunt deja mort de fiecare data când cineva drag pleacă din viața mea…”mai sunt unii care se simt la 70 de ani ca la 40… daca au inima tanara si iubitoare ..,iubeste si tu si vei veadea ca asa este!!! bineinteles daca esti iubit si tu!!!! un nou an cu dragoste si inima iubitoare.Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Ay8whu gata..s-au sfarsit gandurile...aburii cafelei le-au spus:STOP! Ma racesc!? E pacat!? Razz
O zi frumoasa!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 3:09 pm


A căzut cerul din ochii tăi
Şi s-a fărîmiţat.
A căzut de pe faţa ta soarele
Şi-a îngheţat.
Încremenit e vîntul cel răcoros
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 159161375_8272482_20299241
Fără harnicele tale mîini.
Căutîndu-te pe tine,
S-au tăinuit izvoarele-n ţărîni.
Ca un pom doborît
Însuşi graiul
Parcă se aude căzînd.
Doamne, atît de singur,
Atît de singur
N-am fost nicicînd!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 5:26 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2ihxus7Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Elb69jVara din sufletele noastre! - Pagina 38 2f06gckVara din sufletele noastre! - Pagina 38 Sd0bdd
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 11:03 pm

Spune intotdeauna ce simti si fa ceea ce gandestiVara din sufletele noastre! - Pagina 38 2zr2alw
Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as imbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau
Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o imbratisare, un sarut si te-as chema inapoi sa-ti dau mai multe.
Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as inregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si inca o data pana la infinit
Daca as sti ca acestea ar fi ultimele minute in care te-as vedea, as spune “te iubesc” si nu mi-as asuma, in mod prostesc, gandul ca deja stii.
Autor: Gabriel Jose Garcia MarquezVara din sufletele noastre! - Pagina 38 2yv32iu
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Vin Ian 09, 2015 11:08 pm


Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Fp80gn
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Sam Ian 10, 2015 12:00 am

Numai una
Balade si idile, 1889
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
de George CoşbucVara din sufletele noastre! - Pagina 38 260qs1jVara din sufletele noastre! - Pagina 38 2cdy3qu

Pe umeri pletele-i curg râu –
Mlădie ca un spic de grâu,
Cu şorţul negru prins în brâu,
O pierd din ochi de dragă.
Şi când o văd, înnebunesc;
Şi când n-o văd, mă-nbolnăvesc,
Iar când merg alţii de-o peţesc,
Vin popi de mă dezleagă.

La vorbă-n drum, trei ceasuri trec –
Ea pleacă, eu mă fac că plec,
Dar stau acolo şi-o petrec
Cu ochii cât e zarea.
Aşa cum e săracă ea,
Aş vrea s-o ştiu nevasta mea,
Dar oameni răi din lumea rea
Îmi tot închid cărarea.Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Rhq1x4

Şi câte vorbe-mi aud eu!
Toţi fraţii mă vorbesc de rău,
Şi tata-i supărat mereu,
Iar mama la icoane
Mătănii bate, ţine post;
Mă blestemă: -“De n-ai fi fost!
Eşti un netot! Ţi-e capul prost
Şi-ţi faci de cap, Ioane!”

Îmi fac de cap? Dar las’ să-mi fac!
Cu traiul eu am să mă-mpac
Şi eu am să trăiesc sărac,
Muncind bătut de rele!
La fraţi eu nu cer ajutor,
Ca n-am ajuns la mila lor –
Şi fac ce vreau! Şi n-am sa mor
De grija sorţii mele!

Mă-ngroapă fraţii mei de viu!
Legat de dânsa, eu să ştiu
Că am urâtei drag să-i fiu?
Să pot ce nu se poate?
Dar cu pamântul ce sa faci?
Şi ce folos de boi şi vaci?
Nevasta dacă nu ţi-o placi,
Le dai în trăsnet toate!Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 30w5jd5

Ori este om, de cui
Să-mi placă tot ce-i place lui!
Asa om nici vlădică nu-i
Şi nu-i nici împăratul!
Să-mi cânte lumea cate vrea,
Mi-e draga una şi-i a mea;
Decât să mă dezbar de ea,
Mai bine-aprind tot satul.Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2zp88sw
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Sam Ian 10, 2015 1:05 am

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2nhfin5
................
Langa tine am invatat ce este iubirea:
Cand nu esti langa mine,timpul mi se pare o eternitate...
Nu!C Avem o dragoste curata? ciudata,nu ne intampinam niciodata;Vrem lucruri diferite si totusi avem atatea lucruri in comun! <3
Odata cu trecerea timpului iti vei da seama cine a fost cu adevarat langa tine si cine nu."..mai departe nu mai pot descifra..e mana lui
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Sam Ian 10, 2015 4:10 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2v0bb6r
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2epu42c
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  anitanna-6 Sam Ian 10, 2015 4:15 pm

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 15d7wn
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 R2m2z6
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Ek5dlz
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 2chaq7o
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 R2m2z6
Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Fny4xg
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

Vara din sufletele noastre! - Pagina 38 Empty Re: Vara din sufletele noastre!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 38 din 40 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum