Forum Cafeneaua Trandafirul rosu-Poze
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

E, PRIMAVARA !

5 participanți

Pagina 13 din 20 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 16 ... 20  Urmatorul

In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Vin Iun 03, 2016 9:20 pm

Kmy,ce faci ne  omori  papilele gustative???? affraid pale


Ultima editare efectuata de catre anitanna-6 in Lun Mar 06, 2017 10:49 pm, editata de 1 ori
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Iun 28, 2016 4:47 pm

Prima şi cea mai evidentă este aceea de protector, de păzitor. În Acatistul Îngerului păzitor se spune: ”Sfinte îngere, cel ce eşti ales de Domnul Dumnezeu spre paza sufletului meu, apără-mă de duşmanii văzuţi şi nevăzuţi, izbăveşte-mă de toate nevoile şi necazurile.”
2. O altă funcţie a îngerului păzitor este cea de călăuză, de ghid spiritual care înalţă şi revelează pentru cel în cauză lumina lui Dumnezeu, putând aduce clipa de iluminare. Cităm din Acatist:
“Cel ce înflăcărezi inima mea cu dragostea de Dumnezeu;
Cel ce umpli casa sufletului meu cu iubirea lui Dumnezeu,
Cel ce mă povăţuieşti să cer susţinerea harului Sfântului Duh.”
3. Există numeroase cazuri în care boli considerate incurabile au fost îndepărtate cu ajutorul îngerului păzitor. Rugăciunile spuse din inimă, credinţa şi dăruirea din tot  sufletul şi în mod  necondiţionat către Dumnezeu trezesc energii misterioase, prin care îngerii pot acţiona aducând însănătoşire. Aceasta e o altă funcţie a îngerului păzitor: aceea de vindecător, prin lumină şi iubire, a trupului şi a sufletului celui pe care-l ocroteşte.
4. O altă funcţie esenţială a îngerilor păzitori este aceea de luptători în slujba binelui divin. Ei îndepărtează de la noi răul acţionând plini de curaj şi încredere acolo unde este injustiţie, aducând atât în împrejurările exterioare cât şi în interiorul nostru predominanţa binelui.
“Cel ce cu puternicul acoperământ al aripilor tale mă aperi;
Cel ce pururea stai lângă mine cu sabia ta de foc;
Cel care împotriva puterilor întunericului în luptă mă ajuţi.”
5. Datorită protecţiei îngerului păzitor putem prevedea clipe de cotitură ale existenţei noastre spre a le trece apoi mai uşor şi chiar mai mult, el, îngerul, ne face atenţi asupra marii treceri, de la acest plan fizic, în tărâmul spiritual.
Descoperim astfel că îngerul păzitor ne preia de la Îngerul naşterii şi ne este alături până când, la rândul lui, ne încredinţează Îngerului morţii. O altă funcţie a îngerului păzitor este deci cea de protector al marii treceri.
6. O altă funcţie a îngerului păzitor este cea de a exorciza, îndepărtând de la noi orice duh necurat. Astfel, în Acatist se spune:
“Pururea îmi apari, Sfinte Îngere, ca un zid puternic împotriva vrăşmaşilor mei celor răi şi vicleni, care caută pieirea mea şi care-mi tentează sufletul cu uitarea de sine.
Bucură-te, că poţi să mă izbăveşti de orice răutate şi din toate cursele diavoleşti;
Că mă întăreşti în credinţă şi mă fereşti de îndoieli.”

Strâns legat de această funcţie a îngerilor de a exorciza este Arhanghelul Mihail care ara drept misiune şi reuşeşte întotdeauna să-şi înfrângă duşmanul cel întunecat, pe Satana.
7. Altă funcţie de bază a îngerilor păzitori este cea de învăţători –sfătuitori. Cităm din Acatist:
“Ajută-mă, dar neadormitul meu păzitor, ca să-mi umplu vasul sufletului meu cu untdelemnul faptelor bune, şi mai mult, cu compasiunea şi smerenia.
Bucură-te, tu, cel ce pururea mă inspiri să-l am în mintea mea numai pe Domnul Dumnezeu;
Cel ce învii în inima mea porunca dragostei pentru Domnul meu cel Preabun;
Cel ce mă îndemni să-l iubesc pe aproapele meu cu o adevărată dragoste.”
8. Alt rol al îngerilor este acela de a ne purifica prin acordarea graţiei atunci când inima noastră se îndreaptă fierbinte către Dumnezeu. Îngerii păzitori sunt cei care cheamă Graţia Divină să se reverse asupra fiinţei noastre.
9. O altă funcţie a îngerului păzitor este aceea de prieten, am putea spune chiar cel mai drag şi mai apropiat prieten al celui pe care îl are în grijă. Iubirea îngerului pentru om este limpede, pură, puternică, constantă, nu e supusă unor suişuri şi coborâşuri, nici relaxării,  uitării sau infidelităţii cum se petrece în prieteniile lumeşti. Iubirea îngerului păzitor derivă din iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, este deci parte din această iubire divină.
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Images

Sursa material : http://www.angelinspir.ro
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Iun 28, 2016 4:47 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 11he5fm
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Iun 28, 2016 4:48 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 16j0nxi
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Iun 28, 2016 4:58 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 21mgr53E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Zwc5fc
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Sa vina primavara!

Mesaj  anitanna-6 Mar Feb 28, 2017 12:28 pm

[size=10][size=10]Cafeaua in aceasta dimineata este dulcica,fierbinte si cu aroma de primavara…gustati si o sa-m dai crezare.. E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 EBRIDfVL7M4cn3lEiXOu8YPsyu43O1SZ-kF3OAakt56iEYoAuAtfpZDZsGdb8L-B1bBoV7_2wTfAs-wAd7URKxSrPVA4tTdjxFd0osQGSDGDX9lpjzk-7-D-zQ=s0-d :
O las aici pentru fiecare dintre voi,cele care-mi pasiti dimineata de dimineata,pragul Cafenelei….
Eu deja am gustat din ea.. E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 XudHuOIfZJ5PgyYXXa0HNh1g4ChaceUKEb-Gcbmquya2vf1xTO5MQ8gNt3BIFVmAUF6FfJesPlheb1eEG9QgcY7QXtab5mrMkR9raTnVc-dDaQ8R0oNgIHavD8pwa-E=s0-d din din bucuria unei treziri la viata asa cum ma gandesc ca se petrec lucrurile afara chiar de sub geamul meu…. incepand de ieri..
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 15916110
Prin geamul casei imi doresc sa prind primele raze ale diminetii in speranta ca va fi tot o dimineata insorita de la inceputul ei ca si ieri… E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 EBRIDfVL7M4cn3lEiXOu8YPsyu43O1SZ-kF3OAakt56iEYoAuAtfpZDZsGdb8L-B1bBoV7_2wTfAs-wAd7URKxSrPVA4tTdjxFd0osQGSDGDX9lpjzk-7-D-zQ=s0-d : ,dar cine stie???!! Deasupra se inalta crengile corcodusului cu mugurasi minuscului pe ele si cu ciripitul pasarelelor somnoroase si zgribulite,jucause si tare plapande… gugustiucul se aude in departare, s-a suparat,ceva nu i-a convenit si si-a schimbat cuibusorul de la fereastra mea.. E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 EBRIDfVL7M4cn3lEiXOu8YPsyu43O1SZ-kF3OAakt56iEYoAuAtfpZDZsGdb8L-B1bBoV7_2wTfAs-wAd7URKxSrPVA4tTdjxFd0osQGSDGDX9lpjzk-7-D-zQ=s0-d : si totusi e o dimineata minunata,dar mult prea rece … noroc de sufletul meu cald si dornic de dragoste si frumusete….
Cafeaua ,aburii ei aromati…ma trezesc si ma aduc cu picioarele pe pamant…un glas imi spune,gata, e tarziu… se scoala copiii,laptele cu orez nu este gata, iar tu ce faci,mai visezi??? E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 EBRIDfVL7M4cn3lEiXOu8YPsyu43O1SZ-kF3OAakt56iEYoAuAtfpZDZsGdb8L-B1bBoV7_2wTfAs-wAd7URKxSrPVA4tTdjxFd0osQGSDGDX9lpjzk-7-D-zQ=s0-d :
Nu!?
Am plecat.. E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 XudHuOIfZJ5PgyYXXa0HNh1g4ChaceUKEb-Gcbmquya2vf1xTO5MQ8gNt3BIFVmAUF6FfJesPlheb1eEG9QgcY7QXtab5mrMkR9raTnVc-dDaQ8R0oNgIHavD8pwa-E=s0-d , desi imi este tare greu sa ma desprind din aceasta tainica visare…
Si totusi,incepe o noua zi!
La treaba!? E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 EBRIDfVL7M4cn3lEiXOu8YPsyu43O1SZ-kF3OAakt56iEYoAuAtfpZDZsGdb8L-B1bBoV7_2wTfAs-wAd7URKxSrPVA4tTdjxFd0osQGSDGDX9lpjzk-7-D-zQ=s0-d :
Voi,ce faceti???
Sa fiti iubite!

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 1zf54q10
S-a apropiat primavara… E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 XudHuOIfZJ5PgyYXXa0HNh1g4ChaceUKEb-Gcbmquya2vf1xTO5MQ8gNt3BIFVmAUF6FfJesPlheb1eEG9QgcY7QXtab5mrMkR9raTnVc-dDaQ8R0oNgIHavD8pwa-E=s0-d

- “Tu?”, o intrebasem.E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 001R05zzTvC
- “Eu”, imi soptise.
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 0710_girl
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 0706_girl
[/size][/size]
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Feb 28, 2017 1:12 pm

In semn de multumire....


E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 543349_274563712670004_2066936635_n
Bun venit,dragi prietene,i de pretutindeni!
Toate sunt pentru voi!
Sa fiti iubite,i si binecuvantate,i!

Nu exista nici un trandafir fara spini.
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 25_8WmcUCkps1zOZNgAejqdND1Zqs3Ymct47ruBeDGJdZ8jYMeLFPqx2YpWcue4WpFdrILIH=s0-d
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Fx4IgpPOgiLlo4L_V5QpnCnAA3bbp0FVsuDEqc2ZTqmaRlAynok1PlaWbnMAsmBGoJt9qAJf=s0-d
Pentru dragostea unui trandafir, trebuie sa suporti spinii. (Proverb turc)
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 ZF3w1ScUXeUgmLUiMydEJv2NIA0CPU8PvEkDcNbnEuiY74Y0zwj5j5Yh-wX7ewwmB8d0QtTx=s0-d
Chiar si printre ghimpi se nasc trandafiri.
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Nch3QidqDpg79JaNbAjThb3c2VrBW5L752zPNic_OdGbX8wlro-uy8KjUTiExdZ4Bxkv6FdX=s0-d

Optimistul nu vede spinii din cauza trandafirului, iar pesimistul nu vede trandafirul din cauza spinilor. ( Kahlil Gibran )
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 01, 2017 12:49 pm

Mărţişorul, un mic obiect prins într-un şnur alb cu roşu, este oferit persoanelor apropiate, pe 1 Martie, ca vestitor al sosirii primăverii, primind însă, în ultimii ani, semnificaţii diverse, de la podoabă aducătoare de noroc la simbol al renaşterii naturii.
În general, femeile şi fetele primesc mărţişoare şi le poartă pe durata lunii martie, ca semn al sosirii primăverii. În Moldova însă, obiceiul este ca fetele să dăruiască mărţişoare băieţilor. Împreună cu mărţişorul se oferă adesea şi flori timpurii de primăvară, cea mai reprezentativă fiind ghiocelul.
Arheologii au descoperit obiecte cu o vechime de mii de ani care pot fi considerate mărţişoare. Ele au forma unor mici pietre de râu vopsite în alb şi roşu, înşirate pe aţă, pentru a fi purtate la gât. Cele două culori sunt deschise interpretărilor: roşul poate semnifica vitalitatea femeii, iar albul - înţelepciunea bărbatului. Astfel, şnurul mărţişorului exprimă împletirea inseparabilă a celor două principii.
Semnificaţia firelor alb şi roşu ce se împletesc într-un şnur de care este prins un mic obiect este relevată şi de unele legende. Astfel se spune că Soarele ar fi coborât pe pământ în chip de fată frumoasă şi ar fi fost ţinut prizonier de un zmeu. Pentru a-l elibera, un voinic s-a luptat cu zmeul vărsându-şi sângele în zăpadă. Soarele a urcat din nou pe cer şi, în locurile în care zăpada s-a topit, au răsărit ghiocei - vestitori ai primăverii.
Conform unui mit care circulă în Republica Moldova, în prima zi a lunii martie, frumoasa Primăvară a ieşit la marginea pădurii şi a observat cum, într-o poiană, într-o tufă de porumbari, de sub zăpadă răsare un ghiocel. Iarna a chemat vântul şi gerul să distrugă floarea şi ghiocelul a îngheţat, însă Primăvara a dat la o parte zăpada, rănindu-se la un deget din cauza mărăcinilor.O picătură de sânge fierbinte a căzut pe floare făcând-o să reînvie. În acest fel, Primăvara a învins Iarna, iar culorile mărţişorului fac trimitere la sângele roşu pe zăpada albă.
Se spune că, în vechime, mărţişorul era confecţionat din două fire răsucite de lână colorată - albă şi neagră sau albă şi albastră - şi era dăruit în prima zi din luna martie. Obiceiul mărţişorului este de fapt o secvenţă dintr-un scenariu ritual de înnoire a timpului - primăvara, la moartea şi renaşterea simbolică a Dochiei.
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Marti
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 01, 2017 2:43 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 1_mart10
Va doresc ca tot anul acesta sa va fie ca o adevarata primavara :calda,linistita,placuta si cu multa iubire si realizari!
E bine sa pastram primavara in suflet chiar daca vine si trece…
O zi deosebita!


Ultima editare efectuata de catre anitanna-6 in Mier Mar 01, 2017 2:47 pm, editata de 1 ori
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 01, 2017 2:47 pm

E ,primavara,dragilor !…
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 1_mart10
<em> E anotimpul reinoirii si al trezirii la o alta viata…
Sa ne bucuram …
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 01, 2017 2:47 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Puzzle10
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Martis10
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 01, 2017 3:44 pm

E ,primavara,dragilor !… E anotimpul reinoirii si al trezirii la o alta viata… ! Sa ne bucuram … sa o primim cu bratele deschise si cu tot dragul in vietile noastre ! ❤ Va doresc ca tot anul acesta sa va fie ca o adevarata primavara :calda,linistita,placuta si cu multa iubire si realizari! E bine sapastram primavara in suflet chiar daca vine si trece… O zi deosebita ! anitannaE, PRIMAVARA ! - Pagina 13 70XvPcY2ca800l2hHgllJ74QrtHGqwirfSXaINLRZsxLEsD3hne0fnDS0hSSaZ08
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Joi Mar 02, 2017 4:11 pm

""Priveşte animalele, priveşte păsările: ele nu sunt triste, ele nu sunt frustrate.  Niciodată nu o să vezi un bizon ieşindu-şi din fire.  El este pe deplin mulţumit să îşi mestece aceeaşi iarbă în fiecare zi.  El este aproape iluminat! Nu există nici o tensiune, el este în deplină armonie cu natura, cu el însuşi, cu tot ceea ce este. Bizonii nu fac partide pentru a revoluţiona lumea, pentru a schimba bizonul în super-bizon, pentru a face bizonii religioşi sau virtuoşi. Niciun animal nu este preocupat de vreun ideal uman.  Cu siguranţă că bizonii râd şi întreabă: “Ce vi s-a întâmplat? De ce nu puteţi fi pur şi simplu voi înşivă? Ce nevoie aveţi să fiţi altcineva?”.  Primul lucru este aşadar acela de a te accepta, în mod profund, pe tine însuţi. 
OshoE, PRIMAVARA ! - Pagina 13 70XvPcY2ca800l2hHgllJ74jb8YyCLUyMMKw-vCulh0i9eVDU5obAYll-atdts4u
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Vin Mar 03, 2017 3:06 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 DKwBIjurjVRK4-aenXgGdpcQgyhLJdVTFhdpHDleqwn9ZDeNWm6gwOFPZW2SNd-d
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 DKwBIjurjVRK4-aenXgGdu9kWpk_PxB6PC2BuXMR-LTm2Ib2CA1rwVwIgrE24_5b
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 TBn2z0cJ7qbSGzqecS4DnOyWLqgyuOf9Zi84lEA7Hf4BTTQ_RNr0Myl3gnCuhc12
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 8ZBcBT4zBXD59HMrE8muKh1btwRWHd8xnauopusFDEZPeOfzK0F3Bcqw6_gaDOD5
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Sam Mar 04, 2017 3:57 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 17105710
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Lun Mar 06, 2017 12:59 am

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Spring+Woodland%252C+stitched+painting.bmp

E, PRIMAVARA,iar!


Buna dimineata! Iti doresc sa ai o zi minunata..,draga prietene, sa traiesti cu
intensitate fiecare clipa, sa te bucuri de rasaritul de soare, de
picaturile de roua sclipind pe firele de iarba, de seninul cerului si de
compania prietenilor... toate fac parte din viata noastra azi... maine
vor fi deja trecut.

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 MhNXSDAejoJBugFQKMIAUnJeM7XZy-K-qDe-s9exfJUtHhO72tET8w%253D%253D


A fost odata un barbat caruia i-a murit sotia, astfel incat el
locuia impreuna cu cele doua fete ale sale, care erau din fire foarte
curioase si inteligente. Fetele ii puneau mereu multe intrebari... la
unele stia sa le raspunda, la altele nu...

Tatal lor isi dorea sa le ofere cea mai buna educatie, de aceea
intr-o zi si-a trimis fetele sa petreaca o perioada de timp in casa unui
intelept. Acesta stia intotdeauna sa le raspunda la intebarile pe care
ele le puneau.

La un moment dat una dintre ele
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 FancyNancyBlog2
 a adus un fluture albastru pe care planuia sa il foloseasca pentru a insela inteleptul.

-Ce vei face? o intreba sora ei.

-O sa ascund fluturele in mainile mele si o sa intreb inteleptul
daca e viu sau mort. Daca va zice ca e mort, imi voi deschide mainile si
il voi lasa sa zboare. Daca va zice ca e viu, il voi strange si il voi
strivi. Si astfel orice raspuns va avea, se va insela!

Cele doua fete au mers intr-o clipa la intelept si l-au gasit meditand.

-Am aici un fluture albastru. Spune-mi, inteleptule, e viu sau mort?

Foarte calm, inteleptul surase si ii zise:

-Depinde de tine... fiindca e in mainile tale!

Asa este si viata noastra, prezentul si viitorul nostru. Nu trebuie
sa invinovatim pe nimeni cand ceva nu merge: noi suntem responsabili
pentru ceea ce dobandim sau nu. Viata noastra e in mainile noastre, ca
si fluturele albastru. De noi depinde sa alegem ce vom face cu ea.

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Duminica-binecuvantata-3_e2df90bf4556a3
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Lun Mar 06, 2017 2:18 pm

Traieste ca si cand ar fi ultima zi pe pamant.
Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai, 
cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait, cand simti ca vrei sa mori
gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca….
iubeste-ti viata si mai ales prietenii…
E cel mai de pret lucru!”E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 70XvPcY2ca800l2hHgllJzItG3BPBjKF4cw3SSBwAdBVY21RoYXY02H19YU2o9xs
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mar Mar 07, 2017 10:51 pm

Buna dimineata!




E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 BgYB5KbJ0K4bSdoMQNtv444cbW-id5yXaVG-zRRuFVL1FhdGfiTpqA==
- Ca să judeci omul, caută să-l vezi cum iubește. Nu poți greși.
- Iubirea care cere stăpânire e o simplă poftă.
- La femei trebuie să se deosebească totdeauna: femeia, găteala și felul cum femeia poartă găteala.
- Unii oameni se îngroapă în fericirea lor.
- Cei mai mulți bătrâni nu știu să întrebuințeze tinerețea ce le-a rămas.
- Vine o vreme când lacrimile cad înăuntru și ard.
- Sunt lacrimi care împacă durerea și altele din care ea se hrănește.
- Unii trăiesc ca să uite, alții uită ca să poată trăi.
- Vei fi cu atât mai fericit, cu cât va trăi mai mult în tine copilul ce ai fost. Nicolae Iorga,[url=https://s1171.photobucket.com/user/Ana_Mustata/media/Cesti de cafea/0_9fada_22f9b181_L.png.html]E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 MUqOciVuiSiMffCi8LzsZWqRwJFes5ajo5BuQ5ioMr0Miz3H_KojoKHeGCKmuLTBbxORQmXUd9M-81_vXbpkfVEpgN9PDSSvQHQI3L9ttU-tChPtVq_C_9xivpkMk-SVCy_2W4bFx80gz9SX6Kt5cJBi=s0-d[/url]
Cugetări
E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Amt75y5xlfuh5w2tisf flower lol!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 2:20 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 ZEkZETZ90ugvQIydA8Oe_Y9B0xSuGci224MaUiIeIR_8Ll__bfjAyg==
O femeie este sufletul unei relatii... ea este fantezia, floarea, lumanarea, vinul, muzica romantica, tinuta sexy, placerea unirii intr-o singura fiinta cu cel de langa ea si mirosul dulce al naturii.Femeia este cea dupa care un barbat tanjeste. Femeia este fiinta pentru care un barbat traieste. Femeia este cea pentru care un barbat este in stare sa se schimbe. Femeia este cea care educa un barbat. Femeia este cea care induioseaza un barbat. Femeia completeaza barbatul. Femeia este fiinta de care un barbat are nevoie cel mai mult pe lume. CONCLUZIE : In aceasta lume dominata de barbati ar trebui sa fiti mandre ca sunteti femei si ca ei, fara voi nu ar putea exista!
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 2:26 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 -rdfkw10
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 2:27 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Syk0d910
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 7:05 pm

Sa nu uiti,prieten(a) ,drag(a) sa iei cu tine zambetul si voia buna oriunde te vor indrepta pasii…astazi !? ❤
O zi minunata de   miercuri,de 8 Martie,de ziua femeii-mama,sotie,bunica,sora,prietena,iubita...sa ai acolo unde esti  ,suflet drag !
Fie ca aceasta zi sa  iti  aduca multa lumina,pace,bucurii,zambete si iubire in suflet !
Sa ai o primavara minunata!
La multi ani! E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Icon_flower E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Confused 
Sa fii iubita(iubit) !E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Zgy3ae10
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 8:41 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 17203710


Ultima editare efectuata de catre anitanna-6 in Mier Mar 08, 2017 8:45 pm, editata de 1 ori
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Mier Mar 08, 2017 8:41 pm

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 17199110
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  anitanna-6 Joi Mar 09, 2017 3:16 pm

O strangere de mana,o vorba buna,un zambet la timp,o privire binevoitoare,o atentie usoara pretuiesc adesea mai mult si dau rezultate mai practice decat o multime de calitati,care nu ies asa lesne si in tot momentul la iveala”
Al.Vlahuta.
Va doresc multa intelegere si armonie  cu  cei dragi ce va sunt alaturi neconditionat, si natura  cu tot ce ne inconjoara .E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 11265610_832238966868916_6876285986583397098_n.in care ne ducem zilele… E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Icon_smileO zi reusita ! ,…dar sa las amintirile ce-mi vin in aceste momente… ca o muzica de undeva de dincolo de orizont( tot din G Ibraileanu)…
Doamnele mele de pe  acest blog ,desi tinere si frumoase,sa tineti minte ca:fatza unei femei de 40 de ani(sac!), intr-o singura zi trece prin mai multe varste…sa ma explic: arata asa cand este linistita,dar cand este morocanoasa,are patruzeci si cinci,poate ca mai mult???E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 1f61b …daca este vesela poate avea si douazeci si cinci…ca vibreaza de iubire…. &lt:3
Asa ca,doamnelor,fiti vesele si zambiti,iubiti &lt:3  daca vreti sa aratati…tinere si frumoase ! E atat de simplu, usor nu-i asa???
O zi minunata!E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 7dda1-575872_250322721746054_1328390063_n
anitanna-6
anitanna-6

Mesaje : 7803
Data de înscriere : 20/09/2010
Varsta : 79
Localizare : Galati

http://www.anitanna.wordpress.com

Sus In jos

E, PRIMAVARA ! - Pagina 13 Empty Re: E, PRIMAVARA !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 20 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 16 ... 20  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum